ברוכים הבאים לאתר של "בית הספר – לב הדהרמה"

אנו מודים לך על התעניינותך בלימודי בודהיזם טיבטי. מטרת הקורסים והסדנאות היא לפתח לימוד מעמיק ולקדם דרכים לשלב את החוכמה, התובנות והאימון הבודהיסטיים בחיי היומיום בסביבה המודרנית המערבית, ובמגוון תחומי עיסוק המרכיבים את עולמנו.

בית הספר לב הדהרמה הוקם במסגרת קלאסיקה בודהיסטית בישראל (עמותת שיטה וחוכמה), מתוך הרצון להביא לקהל הרחב בישראל לימוד ותרגול המבוססים על ידע אותנטי ומעמיק מתוך הקלאסיקה של אסיה ושל הבודהיזם הטיבטי.

בית הספר מפעיל ברחבי הארץ למעלה מחמישים קבוצות לימוד, שבהן נלמדים קורסים וסדנאות על פי המסורת העתיקה של הבודהיזם הטיבטי.

הלימוד בקבוצות מועבר על ידי מורים שסיימו את תוכנית הלימודים של ACI בהנחייתה של לאמה דבורה-הלה. הלימוד פתוח לכול, ניתן ללא כל תשלום, ונגיש גם באתר האינטרנט של "קלאסיקה בודהיסטית בישראל".התוכנית מקנה ללומדיה ידע מקיף ומעמיק בלימודי הסוטרה הפתוחים של הבודהיזם הטיבטי, ומכינה תלמידים המעוניינים בכך ללימוד המתקדם.

חומרי הלימוד תורגמו לעברית והועברו במקור ישירות ע"י לאמה דבורה-הלה במשך למעלה מ-15 שנה בארץ למען תלמידי הדהרמה המעוניינים ללמוד בשפה העברית.

כיום אנו, תלמידיה של לאמה דבורה-הלה, ממשיכים במסורת זו, ומעבירים את כל הלימוד באופן ישיר, במסגרת "בית הספר לב הדהרמה" בקבוצות לימוד ברחבי הארץ.

הלימודים עוסקים בתוכן הנוגע ישירות  לחיי היום-יום של התלמיד, תוך שהם מעוגנים היטב בכתבים קלאסיים של המהיינה, כפי שנשתמרו על ידי המסורות העתיקות של הבודהיזם הטיבטי. מטרתם המיידית היא לתרום לאושרנו ולאושרם של הסובבים אותנו, באמצעות התנסות אישית בהשקפת העולם של המהיינה, ומטרתם האולטימטיבית היא להביא אותנו להארה.

החומר הנלמד בקורסים, מקביל לתכנית הלימודים במנזרים הטיבטיים, תכנית שעם סיומה זוכה הנזיר בתואר "גשה" (תואר מקביל לדוקטור לפילוסופיה). החומר הנלמד בתכנית לימודים זו מועבר במלואו באמצעות הקורסים והסדנאות השונות, ומוגש בארץ בשפה העברית. התכנית מקנה ללומדיה ידע מקיף ומעמיק בלימודים פתוחים של בודהיזם טיבטי, ומכינה את המשתתפים בה ללימודי הטנטרה הבודהיסטית. תרגול טנטרה לאחר הכנה נאותה בהשגחת מורה המוסמך לכך, ותוך קשר הדוק איתו/איתה נחשב לדרך הקצרה ביותר להארה ומאפשרת להגיע אליה אפילו במהלך חיים אלה.

תוכנית זו, שהיא ראשונה מסוגה במערב, הוכנה והוגשה לראשונה בארה"ב על-ידי גשה מייקל רואץ', נזיר בודהיסטי ממוצא אמריקאי, שהיה בין הראשונים מהמערב שהשלימו את תכנית הלימודים של מנזר בודהיסטי טיבטי במלואה, וזכו בתואר Geshe.

גשה מייקל קיבל את השראתו לעריכת תכנית הקורסים מן הלאמה שלו (ושל לאמה דבורה-הלה) קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, ולשם הגשתה ייסד את מכון ACI – Asian Classics Institute. הקורסים נלמדים כיום במקומות רבים בעולם על ידי תלמידיו הבכירים של גשה מייקל.

לצורך קיומם של הקורסים והסדנאות הושקע מאמץ רב בתרגום לעברית של כתבים מקוריים עתיקים, שנכתבו או נשמרו בשפה הטיבטית, תוך תשומת-לב רבה לדיוק ולאיכות הביטוי בעברית. במרבית המקרים תרגומים אלה הם ראשונים מסוגם, ואנו שמחים להגישם ולהעבירם הלאה לתלמידי הדהרמה בעברית.

נדיר מאד בעולמנו לפגוש בלימודי דהרמה מקוריים, הבאים ממסורת נקייה ואותנטית, והמועברים דרך שושלת רוחנית של מורים ברמת הגשמה אישית גבוהה. אנו אסירי תודה על ההזדמנות שקיבלנו ללמוד לימודים אלה בארצנו ובשפתנו, ועל האפשרויות שהם טומנים בחובם, שאין ערוך לערכן.

אנו אסירי תודה ללאמה דבורה-הלה אשר מנחה אותנו באופן רצוף, בחוכמה, בכישרון נדיר ללמד, במרץ בלתי נדלה ובאהבה רבה. אנו מקבלים בתודה את תרגומיה המעולים לחומרי המקור. נשתדל כמיטב יכולתנו להיות ראויים למתנה יקרה זו ולהמשיך נאמנה ובצורה אוטנטית את השושלת בארץ.

תודה גדולה גם למנהלת היוצאת של בית הספר "לב הדהרמה", הנזירה היקרה לובסנג סונאם, שהשקיעה רבות מזמנה, במסירות ואהבה רבה.


ואנחנו מאחלים בהצלחה למנהלת החדשה, יעל דביר, ולצוותה: אילנה בנר, אפי לנדאו, דורית לוי, מיכל רם, מימי וילונסקי, נעמי סהר וספי רדושיצקי.

מלבד הקבוצות השבועיות, עורך בית הספר לב הדהרמה פסטיבלים ללימוד מעמיק של דהרמה, ריטריטים קצרים וארוכים ללימוד דהרמה בסופי שבוע, ריטריטים קצרים וארוכים של מדיטציה, יוגה ולימוד ופעילויות רבות נוספות.

כל פעילותנו מתאפשרת באמצעות תרומות ורוחם הנדיבה של התלמידים. ניתן ליצור עמנו קשר וכן להצטרף לרשימת התפוצה שלנו על מנת להתעדכן באופן שוטף.

נשמח לראותכם בקבוצות השבועיות ובשאר הפעילויות.

מי ייתן וכל היצורים ידעו רק אושר והסיבות לאושר,
 מי ייתן וכל היצורים יהיו חופשיים מכל סבל.

בית הספר – לב הדהרמה וקבוצת קלאסיקה בודהיסטית בישראל מזמינים אתכם בחום ובזרועות פתוחות להצטרף לתוכנית הלימוד שלנו.

הלימוד הינו אותנטי ומבוסס ברובו על קורסים של המכון ללימודי אסיה הקלאסיים ACI, מייסודו של גשה מייקל רואץ', וכן קורסים שניתנו על ידי המורים של אוניברסיטת Diamond Mountain, אוניברסיטה בודהיסטית באריזונה, ארה"ב, וכן על-ידי מוריה השונים של לאמה דבורה-הלה, ביניהם קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, שהיה ראש מנזר סרה מיי, גשה מייקל רואץ', לאמה קריסטי מקנאלי, לאמה ארט אנגל, לאמה זופה רינפוצ'ה, ומורים נוספים.

הצטרפות ללימוד

על מנת לאפשר לכל אחת ואחד לעשות את הבחירה הטובה ביותר, הכנו עבורכם רשימה המרכזת את כל הקבוצות הקיימות והחדשות שפעילות כעת בכל רחבי הארץ. הקבוצות נפגשות על בסיס שבועי והלימוד פתוח לכולם, על בסיס של דאנה (תרומה).

כל המורים הינם תלמידים ותיקים של לאמה דבורה והוסמכו על ידה ללמד ולהעביר הלאה את הדהרמה היקרה לדור התלמידים הבא בארץ.

מורי הקבוצות השבועיות רואים בהוראת הדהרמה חסד וזכות גדולים מאין כמוהם, ועושים זאת באהבה ומסירות רבה, ללא כל תשלום, ותוך הקפדה רבה על דיוק ההגשה.

 

החשיבות של הקפדה על אותנטיות ודיוק

מאפיין חשוב שמציין את הלימוד בקורסים שלנו הוא ההקפדה המוחלטת על אותנטיות הלימוד – דיוק, שלמות, ונאמנות למקורות, ובמקביל – יישומו בחיינו.

הברכה שבהוראת הדהרמה לאחרים היא עצומה – אך ישנה תמיד הסכנה של אי-דיוק. ניסיון הדורות הרבים של שושלת הלימוד למן הבודהה עצמו מראה, שדרושה רמה מאוד גבוהה של מיומנות, מומחיות, ופרספקטיבה מעמיקה, המבוססת בלימוד ותרגול של שנים רבות, לפני שאדם יכול לחבר שיעורי דהרמה משלו באופן מהימן ומדויק. תמיד אורבת לפתח הסכנה של השמטה לא מכוונת של פרטים חשובים, או סילוף – אפילו קטן – בפרטים חשובים אחרים. כל אחד מאלה, עלול להזיק ולפגוע בדרכם הרוחנית של תלמידים.

לכן, מתוך כוונה להעביר את הלימוד באופן אשר יקדם ויביא ברכה מירבית לתלמידים בדרכם הרוחנית, המורים בבית הספר – לב הדהרמה, אינם מחברים שיעורי דהרמה משלהם, אלא נצמדים באופן מסור ומדויק להקלטות ולחומרים של שיעורי הדהרמה המקוריים. אלה נלמדו והועברו בארץ על ידי לאמה דבורה-הלה, אשר השקיעה (וממשיכה להשקיע) זמן יקר ורב בשמירה על אותנטיות הלימוד, ובדאגה להעברתו השלמה והמדויקת, כפי שקיבלה אותו ממוריה היקרים.

כל השיעורים שהועברו במקור על ידי לאמה דבורה-הלה, תומללו באופן מלא, מילה במילה ואותם מלמדים המורים בקבוצות.

חשוב לציין שלימוד דהרמה אינו כמו לימוד רגיל, ויש אספקטים חשובים שיש להכיר כדי להבטיח את הצלחתו ויעילותו. הסברים קצרים על האספקטים השונים של הלימוד ניתן לשמוע כאן וחשוב שהתלמיד יפנה ויאזין לאלו.

 

הצטרפות למעגל ההוראה

אנו מקווים שעם ההתמדה בלימוד, ועם ההכרה בהשפעתו המבורכת על חייכם, והתמורה שהוא מחולל בכם, ייעור גם בכם הרצון להעבירו הלאה, ואם כך – תבואו על הברכה! אם אתם סבורים שאתם מוכנים להצטרף למעגל המורים, אנא פנו לנזירה היקרה לובסנג סונאם, רכזת בית הספר 'לב הדהרמה' של 'קלאסיקה בודהיסטית בישראל', בכתובת הדוא"ל: lobsangsunam@gmail.com, לשם תיאום והדרכה.

בברכה רבה,

צוות בית הספר 'לב הדהרמה' של 'קלאסיקה בודהיסטית בישראל'.

עמותת שיטה וחוכמה

הקורסים של ACI מעניקים ללומדים השכלה בודהיסטית נרחבת ואותנטית, חוכמה עמוקה שיש בכוחה להביא לטרנספורמציה מעמיקה בחייהם, להרבות את אושרם ואושרם של הסובבים אותם, ולהעלותם על הדרך המופלאה להארה ולאושר האולטימטיבי.

תוכנית הקורסים הפורמאליים של Asian Classics Institute – ACI עוצבה ופותחה במקור ע”י גשה מייקל רואץ', נזיר ממוצא אמריקאי במסורת הבודהיסטית הטיבטית, כתוכנית לימוד למורים, והיא מכילה את כל התכנים של תוכנית הלימודים, שאותה לומד נזיר, המכין את עצמו לתואר גֶשֶה (דוקטור לתיאולוגיה) במנזרים הבודהיסטים הטיבטים.

על מנת להשלים תואר גשה במנזרים הבודהיסטים הטיבטיים יש צורך בלימוד ותרגול של כעשרים שנה, תוך השלמת הלימוד של חמשת הספרים הגדולים: שלמות החוכמה (פראג'נה פאראמיטה), דרך האמצע (מדייאמיקה), החוכמה הגבוהה (אבהידהרמה), אתיקה בודהיסטית (וינאיה), ולוגיקה ותפיסה (פראמנה). חומרים נוספים כלולים במסורת של 'הדרך המדורגת להארה' (לאם-רים), שכוללת את כל הנ”ל בצורה תמציתית וערוכה לתרגול, וכן במסורת של פיתוח הלב הטוב – לו ג'ונג.

תכנית הקורסים של ACI כוללת את כל נושאים הנ”ל, ערוכים בצורה ברורה ונגישה לתלמיד המערבי, וזאת תוך הקפדה יתרה על האותנטיות של החומר, היצמדות למקורות העתיקים שבקנון הטיבטי, ותוך הסתמכות על מסורת שבעל-פה מפי מורי השושלת, שהגיעה לידינו בשושלת בלתי מקוטעת מאז ימי הבודהה.

הקורסים תורגמו, נערכו והוגשו בעברית בהנחייתה ובתרגומה המופלאים של מורתנו היקרה ורבת החסד לאמה דבורה-הלה.

הדרישה ללימודים אלה הולכת וגדלה מיום ליום. כתוצאה מכך אנחנו מעמידים את האפשרות ללימוד הקורסים בלמידה עצמית, על ידי שימוש בחומר כתוב ומוקלט שנמצא באתר 'קלאסיקה בודהיסטית בישראל'. לימודיה של לאמה דבורה-הלה זמינים לכל ומאפשרים לכל אדם, בכל מקום בעולם, לרכוש השכלה בודהיסטית מעמיקה על פי הקצב האישי והמחויבות האישית שלו. הקורסים מוגשים ללא כל תשלום, לכל המעוניין.

ההקלטות והחומרים המודפסים ידידותיים, מוצעים באופן חפשי, ומהווים עזר רב. עם זאת, ברצוננו להדגיש שיש ערך רב ללימוד בהנחיה אישית של מורה מוסמך, היכול לתת גם תמיכה אישית במסורת הלימוד האותנטית. כמו-כן, יש חשיבות רבה ביותר לקשר רצוף עם הסנגהה – קבוצה הלומדת יחד ומאפשרת תמיכה הדדית בחבריה.

חשוב לציין שלימוד דהרמה אינו כמו לימוד רגיל, ויש אספקטים חשובים שיש להכיר כדי להבטיח את הצלחתו ויעילותו. הסברים קצרים על האספקטים השונים של הלימוד ניתן לשמוע כאן וחשוב שהתלמיד יפנה ויאזין לאלה.

מרבית הקורסים כוללים עשרה שיעורים בתוספת חומרים כתובים שניתן להוריד ולהדפיס. אלה כוללים הקלטות של השיעורים, תמלולים שלהם, חומרי קריאה מתורגמים, שיעורי בית (הכוללים גם הנחיות למדיטציה), בחנים, מבחן סופי, תשובות לשיעורי הבית ורשימת מונחים בטיבטית, מתורגמים לעברית.

לאחר ההקשבה או ההשתתפות בשיעור, מומלץ להשלים את שיעורי הבית, הבוחן והמדיטציות לפני המעבר לשיעור הבא. נפלא גם להכינם בקבוצה הלומדת יחד. את הבוחן והמבחן הסופי יש להשלים מהזיכרון. קובץ התשובות משמש כאמצעי לחזרה על החומר וכהכנה למבחן הסופי.

ניתן להקשיב ולקרוא את מגילת העקרונות של קורסיACI  על-ידי הורדת הקבצים של השמע והתמליל.

תוכנית הלימודים של ACI, כפי שהוגשה על ידי לאמה דבורה-הלה בארץ, כוללת גם סדנאות מדיטציה רבות. אלו משלימות את החומר המוכל בקורסים, ובחלקן גם כוללות חלקים של הקורסים עצמם, כפי שמפורט בהמשך ובדף הסדנאות שבאתר. התלמידים מוזמנים ללוות את הלימוד של הקורסים בלימוד ותרגול החומר הכלול בסדנאות אלו.

רשימת הקורסים:

שם הקורס תיאור
קורס 1: שלוש הדרכים העיקריות שלב ראשון בלימודי ה-Lam Rim, הדרך המדורגת להארה.
קורס 2: יהלומי ההארה שלב ראשון בלימודי ה-Prajnaparamita, שלמות החוכמה.
קורס 3: מדיטציה על-פי המסורת הטיבטית שלב שני בלימודי ה-Lam Rim, הדרך המדורגת להארה.
חלקו השני של קורס זה כלול בסדנת המדיטציה הכנה לטנטרה, המהווה חלק מן הקורס.
קורס 4: הוכחת חיי עתיד שלב ראשון בלימודי Pramana, לוגיקה בודהיסטית.
קורס 5: כיצד עובדת קארמה שלב ראשון בלימודי ה-Abhidharma, החוכמה הגבוהה.
קורס 6: הסוטרה של להב היהלום שלב ראשון בלימודי ה-Madhyamika, דרך האמצע.
קורס 7: נדרי הבודהיסטווה שלב שני בלימודי ה-Madhyamika, דרך האמצע.
קורס 8: מוות ועולמות של קיום שלב שני בלימודי ה-Abhidharma, החוכמה הגבוהה.
חלקו השני של קורס זה כלול בסדנת המדיטציה מוות והקץ למוות, המהווה חלק מן הקורס.
קורס 9: חיי המוסר שלב ראשון בלימודי ה-Vinaya, אתיקה בודהיסטית.
חלקו השני של קורס זה כלול בסדנת המדיטציה תובנות בדרך המדורגת להארה, חלק א', המהווה חלק מן הקורס.
קורס 10: מדריך ללוחם הרוח, חלק א' שלב שלישי בלימודי ה-Madhyamika, דרך האמצע.
קורס 11: מדריך ללוחם הרוח, חלק ב' שלב רביעי בלימודי ה-Madhyamika, דרך האמצע.
קורס זה הוגש בארץ בצורה מפורטת, באמצעות ארבע סדנאות נפרדות: להרוג את הכעס, חדוות המאמץ, הפרק על מדיטציה ו- אני וזולתי.
קורס 12: מדריך ללוחם הרוח, חלק ג' שלב חמישי בלימודי ה-Madhyamika, דרך האמצע.
קורס 13: אמנות ההיגיון שלב שני בלימודי Pramana, לוגיקה בודהיסטית.
קורס 14: לו ג'ונג – פיתוח הלב הטוב שלב שלישי בלימודי ה-Lam Rim – הדרך המדורגת להארה.
קורס זה הוגש בארץ בצורה מפורטת, באמצעות חמש סדנאות נפרדות: לו ג'ונג 1, לו ג'ונג 2, לו ג'ונג 3, לו ג'ונג 4 ו-לו ג'ונג 5.
קורס 15: מה הייתה כוונתו האמיתית של הבודהה? שלב שני בלימודי ה-Prajnaparamita, שלמות החוכמה.
קורס 16: עיקרי הבודהיזם, חלק א' סקירה של הספרים הקלאסיים הגדולים של הבודהיזם – חלק א'.
קורס 17: עיקרי הבודהיזם, חלק ב' סקירה של הספרים הקלאסיים הגדולים של הבודהיזם – חלק ב'.
קורס 18: עיקרי הבודהיזם, חלק ג' סקירה של הספרים הקלאסיים הגדולים של הבודהיזם – חלק ג'.

את הקורסים 1-15 ניתן לעשות בהדרכת מורה באחת הקבוצות הפועלות בארץ, או בלימוד עצמאי תוך שימוש בחומרים המוגשים באתר של קלאסיקה בודהיסטית בישראל. קורסים 16, 17 ו-18 הינם קורסי סיכום של כל החומר הנלמד. הם ממקדים את התלמיד בנקודות החשובות ביותר בלימוד, ועוזרים ליצור ממנו מסכת שלמה ומשמעותית, ישימה לתרגול.

אנו ממליצים בחום להקשיב לקורסים אלו כפי שהם מופיעים באתר. יחד עם זאת, על פי הכללים של ACI, תלמידים המעוניינים לקבל קרדיט על קורסים 16, 17 ו-18 מתבקשים לקבלם באופן ישיר ממורה באחת מקבוצות הלימוד.

הסדר המומלץ של הלימוד

את הקורסים 1-15 ניתן ללמוד בהדרכת מורה באחת הקבוצות הפועלות בארץ, או בלימוד עצמאי תוך שימוש בחומרים המוגשים באתר של קלאסיקה בודהיסטית בישראל. קורסים 16, 17 ו-18 הינם קורסי סיכום של כל החומר הנלמד. הם ממקדים את התלמיד בנקודות החשובות ביותר בלימוד, ועוזרים ליצור ממנו מסכת שלמה ומשמעותית, ישימה לתרגול.

אנו ממליצים בחום להקשיב לקורסים אלו כפי שהם מופיעים באתר. יחד עם זאת, על פי הכללים של ACI, תלמידים המעוניינים לקבל קרדיט על קורסים 16, 17 ו-18 מתבקשים לקבלם באופן ישיר ממורה באחת מקבוצות הלימוד.

הסדר המומלץ של הלימוד

הטבלה הבאה מפרטת את הסדר שבו אנו ממליצים ללמוד את הקורסים והסדנאות השונות.

סדר מומלץ של לימוד הקורסים והסדנאות
1 טונג לן 17 תובנות של הדרך 1
2 קורס 1 18 קורס 10
3 היומן 19 להרוג את הכעס
4 קורס 5 20 חדוות המאמץ
5 לו ג'ונג 1 21 הפרק על מדיטציה
6 קורס 2 22 אני וזולתי
7 מוות והקץ למוות 23 קורס 12
8 קורס 3, שיעורים 1-7 24 לו ג'ונג 4
9 הכנה לטנטרה 25 קורס 13
10 קורס 4 26 לו ג'ונג 5
11 לו ג'ונג 2 27 קורס 15
12 קורס 6 28 גורו יוגה
13 סוטרת הלב 29 קורס 7
14 קורס 8, שיעורים 1-8 30 קורס 16
15 לו ג'ונג 3 31 קורס 17
16 קורס 9, שיעורים 1-7 32 קורס 18

במסגרת הלימוד בבית הספר לב הדהרמה וכחלק מהכללים של ACI, בסיום כל קורס ניתנת תעודה למי שהשלים את כל המטלות.

תלמידים הלומדים בקבוצה ומעוניינים בקבלת תעודה על קורס שהושלם, מתבקשים לפנות למורה הקורס שיבדוק את שיעורי הבית, הבחנים והמבחן הסופי, וייתן להם ציון, ואז לבקש מאותו מורה להעבירם לדיקן ביה"ס ולצרף את הציונים הנ"ל במלואם, תוך ציון שם, כתובת, פרטי המורה, הקורס, מקום ומועד הלימוד ופרטי הבודק.

תלמידים הלומדים באופן עצמאי מהאתר של קלאסיקה בודהיסטית בישראל ומעוניינים בקבלת קרדיט על עבודתם מתבקשים לפנות למנהלת בית הספר, הנזירה היקרה לובסנג סונאם, בכתובת הדוא"ל: lobsangsunam@gmail.com, אשר תקשר אותם עם בודק/ת לעבודתם. לאחר הבדיקה, הבודק יעביר את פרטיהם וציוניהם לדיקן, והתעודה תישלח לביתם.

בנוסף להיותם בסיס מוצק ונפלא להשכלה בודהיסטית מעמיקה, הקורסים של ACI והסדנאות המתלוות אליהם מכינים את התלמיד ללימוד המתקדם יותר של טנטרה בודהיסטית.

תעודות סיום של כל 18 הקורסים, על כל מטלותיהם והסדנאות הנלוות, מהווה אחד התנאים להצטרף ללימוד המתקדם – הלימוד הטנטרי. ההצטרפות ללימוד הטנטרי תלויה בגורמים נוספים, וההחלטה הסופית על כך נתונה בידי הלאמה.

לתלמידים שסיימו את כל הדרישות המלאות של כל 18 הקורסים תוענק תעודת גמר מיוחדת מטעם בית הספר לב הדהרמה והמכון ללימודי אסיה הקלאסיים בישראל ובארה"ב.

בנוסף, תלמידים שקיבלו את תעודת הגמר זכאים להשתתף בטקס המארוק, טקס שנערך אחת לשנה בשנים האחרונות במוע"ר (מרכז רוחני ערבה), ובסיומו מקבלים את התואר מארוק – ידיד לברואים.

תמונות מטקסי המארוק שנערכו בשנים האחרונות במרכז רוחני ערבה