לאמה דבורה היא המנהלת הרוחנית של עמותת שיטה וחוכמה,

עמותה שמטרתה לקדם את השלום בליבם של אנשים, קהילות ואומות, באמצעות השילוב של חוכמה עתיקת יומין עם שיטות עכשוויות.

היא בעלת תארי M.Sc. ו-PH.D. במתמטיקה ומדעי המחשב, ועבדה באקדמיה, כמו גם במעבדות מחקר מתקדמות ובמוסדות פיננסיים.

לאמה דבורה הקדישה מעל 30 שנה מחייה בלימוד ותרגול החוכמה הבודהיסטית ומסורות נוספות של אסיה העתיקה, ותרגמה כתבים רבים לעברית. במהלך 20 השנים האחרונות חלקה אוצרות אלה ואת יישומיהם בחיי יומיום עם תלמידיה הרבים בישראל וברחבי העולם.

מורים

לאמה דבורה פגשה את מורה הלב הטיבטי שלה, קן רינפוצ'ה גשה לובסנג תרצ'ין, ב-1998, ב-Howell, ניוּ ג'רסי, שם למדה ותרגלה בהדרכתו. היא למדה גם עם שניים מתלמידיו הראשיים, גשה מייקל רואץ' ו-ארט אנגל , ולאחרונה גם עם ראשו לשעבר של הקולג' הטנטרי גיומה קנסור רינפוצ'ה גשה לובסנג ג'מפה, וכן עם לאמה דרימה נורבו במסורת ה-Dzogchen. מוריה הנוספים כוללים את ה"ק הדלאי לאמה, לאמה זוֹפּה רִינְפּוֹצֶ'ה ועוד.

תרגומים

לאמה דבורה תרגמה לעברית מעל 10,000 דפים מתוך הכתבים הטיבטיים. תרגומיה זוכים להערכה רבה מצד תלמידיה, על שום דיוקם הרב ויופיים יוצא הדופן; הם גם מניחים בסיס ראשוני ומוצק לטרמינולוגיה בודהיסטית ההולכת ונוצרת בשפה העברית.

כל תרגומיה זמינים על הרשת, ללא כל תשלום, באתר של קלאסיקה בודהיסטית בישראל, מלווים בהקלטות ובתמלילי הרצאות המייצגים 20 שנות הוראת דהרמה בישראל. במהלך העשור האחרון, מעל ל-110,000 ישראלים נחשפו ללימוד הדהרמה בשפתם הם באמצעות אתר זה.

הוראה ותלמידים

מיד לאחר שהחלה ללמד בישראל, לאמה דבורה יסדה את בית הספר "לב הדהרמה", לימדה וטיפּחה מאות תלמידים, ויצרה קהילה רוחנית תוססת של מתרגלים, המתאמנים על מנת לפתח את ליבם ותודעתם, במטרה להביא אושר אמיתי ובר קיימא לליבם הם, וכן לקהילות, למדינות ולאזור שבהם הם שוכנים.

תלמידיה של לאמה דבורה משתפים סיפורים מרשימים ביותר של שינוי חיובי והשפעה משמעותית על חייהם, ירידה משמעותית ברמת הסבל, עליה משמעותית ברמת האושר, תחושה של משמעות בחייהם, ושלווה. במשך השנים, רבים מתלמידיה הפכו למורים בעצמם, וכיום יש מעל מאה מורים שהוכשרו על ידי לאמה דבורה, ומלמדים בקבוצות לימוד בכל רחבי הארץ, תוך שהם ממשיכים את השושלת ואת הפצת הדהרמה בעברית, מביאים אושר לחיי אנשים.

פרויקטים ויוזמות

בסיועם הנלהב ותמיכתם של תלמידיה הנפלאים, לאמה דבורה יזמה פרויקטים רבים, כגון:

  • בית הספר לב הדהרמה, בית הספר כולל כ-50 קבוצות ברחבי הארץ, אותן מלמדים תלמידיה הבכירים של לאמה דבורה, ומביאים לתלמידיהם את הלימוד משנה-החיים של החוכמה הבודהיסטית.
  • המרכז הישראלי ללימודי היוגה – מיל"י, המלמד את מסורות היוגה האוטנטיות, והפילוסופיה העשירה שעליהן הן מבוססות.
  • המרכז הישראלי לניהול קארמי, שמטרתו להביא את עקרונות החוכמה הקלאסית העתיקה לקהילת העסקים, לעבוד עם העקרונות הנצחיים שיוצרים הצלחה כלכלית, ביחד עם בריאות, אושר ושירות.
  • מרכז שלושת היהלומים, נווה רוחני עירוני בתל אביב, מקלט שלוו של חמלה וחוכמה בליבה של העיר הסואנת; מקום לצמיחה אישית, לימוד ותרגול.
  • הוצאת ספרים לב הדהרמה, נוסדה על ידי תלמידיה של לאמה דבורה, על מנת לסייע בהפצת הדהרמה בעברית. עד כה יצאו לאור עשרה ספרים שתורגמו על ידי לאמה דבורה, כמו גם עשרות דיסקים של שמע ועליהם צרובים לימודי דהרמה.
  • ביקור המלאך – פרויקט שבו תלמידים מאמצים אדם קשיש, נכה, בודד או חולה, או אנשים הנמצאים במצוקה. הם מארחים להם לחברה ומסייעים להם בצרכיהם.
  • מגזין קול הלב, מטרתו לחשוף היבטים שונים של הלימוד והתרגול הרוחני בפני ישראלים המתעניינים בהתפתחות רוחנית ומעורבות חברתית כדרך חיים. המגזין מופץ ללא תשלום, כְּשֵרות לקהילה.
  • היהלום של הלב - Jawart Alqalb, פרוייקט ייחודי לתרגום והפצת הלימוד שניתן על ידי לאמה דבורה והנגשתו לקהלים דוברי ערבית במזרח התיכון וברחבי העולם. הפרויקט מציג בפני הקהלים הללו פנינים של חוכמה עתיקה וחמלה מהמסורות הקלאסיות של הבודהיזם ושל אסיה, לימוד המהדהד עם המסורות של קהלים אלו עצמם, ומהווה גשר וכר פעולה משותף לשוחרי שלום באזור.
  • לב אחד, פרויקט שמטרתו להפגיש פעילי שלום, מנהיגים ואנשים פרטיים ממגזרים שונים של הקהילות הישראליות והערביות, על מנת לקדם דיאלוג, שיתוף פעולה, הרמוניה ושלום באזורנו. הפעילויות מעוצבות ומתקיימות על מנת לקדם סובלנות, פתרון קונפליקטים, פעולה המונעת על ידי חמלה וכבוד הדדי.

מרכז רוחני ערבה

גידולה של הקהילה, והמסירות הרבה ללימוד של תלמידיה בישראל, הובילו את לאמה דבורה לייסד את מרכז רוחני ערבה (מוע"ר), כמרכז דמוי-אוניברסיטה במדבר, המציע לימוד מתקדם לתלמידים המוכנים לכך, ומעוניינים להשקיע את המאמץ הנדרש לצורך זה. כיום, מתנהלת תכנית לימודים של 6-7 שנים, עם כ-130 תלמידים, בהדרכתה והשגחתה האישית של לאמה דבורה. תוך שימוש במשאביהם האישיים ובעמל כפיהם, תלמידים אלה בנו את אולם הלימוד המרשים, וכן את בתי המגורים ללאמה ולצוות התומך.

קהילה נזירית

חלק חשוב בחזונה של לאמה דבורה לאזור שלנו, הוא קיומה של קהילה נזירית תוססת, שתפיץ את הדהרמה בקהילה, ותשמש כמודל לחיקוי והשראה בהיבטים של מוסר, התמסרות לתרגול ושירות. קהילה זו שלנו היא סנגהה נזירית ראשונה מסוגה בישראל. על מנת לתמוך באלו שעטו את הגלימות, ואלו שילכו בעקבותיהם, לאמה דבורה ייסדה מנזר לנזירים ונזירות, הממוקמים במוע"ר, שם חיים מספר נזירים ונזירות לאורך כל השנה.

תרגול

לאמה דבורה היא מתרגלת מסורה, שהשלימה בהצלחה ריטריט מסורתי של 3 שנים, 3 חודשים ו-3 ימים בשתיקה, ובסך הכול בילתה למעלה מחמש שנים בריטריטים בבידוד.

מנהיגות

בדרכה הייחודית, השקטה והצנועה, לאמה דבורה היא מנהיגה עוצמתית ביותר, שלעולם לא מתעייפת מלהוביל את תלמידיה ליישום הלימוד היקר ולתובנות בחיי היומיום שלהם: בביתם, במקום עבודתם, ובעיקר, על מנת לקדם את השלום הנכסף באזורנו המעונה ושסוע הקרבות.

תוך הפגנה נדירה של טוהר לב, אומץ, נחישות ומאמצים בלתי נלאים, היא מעצבת יחסי כבוד והוקרה הדדית עם מנהיגים רוחניים של מסורות שונות בארצנו, תוך שהיא מאמנת את תלמידיה להפוך בעצמם לשליחים של חוכמה, אהבה ושלום.

מנהיגות נשית

לאמה דבורה הינה פורצת דרך גם משום היותה מנהיגה רוחנית שהיא אישה, הממשיכה שושלת עתיקת יומין שהועברה עד כה, באופן כמעט בלעדי, על ידי מאסטרים גברים. בזכות מוריה היקרים שהעצימו והסמיכו אותה להמשיך את השושלת, היא הפכה לאישה הראשונה שהיא לאמה בישראל ובמזרח התיכון. בכך היא גם מייצגת דור חדש של נשים מובילות בבודהיזם המערבי.

לאמה דבורה מלמדת קהילה מעורבת, מתייחסת לנשים בצורה שוויונית, ומקדמת ומעצימה אותן בכל הזדמנות. בעצם היותה אישה מערבית היא מביאה נימה חדשה ורעננה ללימוד, המותאם לתלמידים בעולם המודרני, וזאת מבלי להתפשר על הנאמנות לכוונה ולמשמעות המקורית של הכתבים. היבט זה מאפיין גם את תרגומיה לעברית, המציגים לימוד ותרגול שהם רלוונטיים לגברים ולנשים כאחד, וזאת בהסתמך על תרגולה רב השנים וניסיונה האישי. לנו, תלמידיה, היא מעבירה מסר ברור שאין דבר שאישה לא יכולה להשיג בדרך הרוחנית, עד להשלמתה האולטימטיבית.

מאמצים לקידום השלום

מאז החלה ללמד בישראל, לאמה דבורה פועלת ללא לאות על מנת לקדם את השלום באזור, תוך התמקדות ביצירת הסיבות לשלום אמיתי ובר קיימא בישראל ובמזרח התיכון. מאמציה הובילו לשיתוף פעולה ייחודי וחם עם מנהיגים שוחרי שלום באזור, ולחזון של הקמת מרכז רוחני בינלאומי לשלום – שאותו כינתה בשם Ehvam, שבו יוכלו מתרגלים מכל קצות תבל ליצור בקרבם תמורה עמוקה, ובבוא היום להעניק את מתנתם לעולמנו.

הרטריט הארוך הבא

החזון של Ehvam כולל תשתיות לרטריטים קצרים וארוכי טווח, לאלה המוכנים לכך. בשנת 2021 לאמה דבורה מתכננת להיכנס שנית לרטריט של שלוש שנים, ביחד עם קבוצה גדולה של תלמידיה, שכולם אומנו על ידה במהלך העשור האחרון. בעת כתיבת דברים אלו, יותר מ-70 תלמידים הפקידו דמי רצינות ללא החזר, ומחויבים לצאת לרטריט הזה!